Stánek s ovocem v centru Prahy nabídl velmi smutný pohled

15. 05. 202605:49

REPORTÁŽ: Už několik týdnů se na různých místech hlavního města objevují stánky s ovocem a zeleninou. Zná je asi každý. Oproti minulým letům prodejci výrazněji připomínají původ jednotlivých komodit. Už nyní si tak můžeme dopřát polské meruňky, české jahody, slovenská jablka nebo maďarský pórek.

Stánek s ovocem v centru Prahy nabídl velmi smutný pohled
foto: SinMed.cz/Stánek s ovocem na I. P. Pavlova

Naše redakce během uplynulých čtrnácti dnů navštívila hned několik takových stánků. Zavítali jsme do Vodičkovy ulice poblíž tamní radnice, k zastávce I. P. Pavlova, na Budějovickou nebo do Novodvorské. Ve všech případech jsme od prodejců slyšeli podobná slova: nabídka je prý „pestrá, čerstvá a velice levná“. Při pohledu na cenovky nám však tato tvrzení připadala poměrně odvážná.

Například v Praze 4, přímo naproti sídlu Raiffeisenbank, se už od brzkých ranních hodin objevoval stánek s jahodami. V průběhu května vedle něj vyrostl ještě další. Nabídka byla široká: jahody, jablka, meruňky i zelenina. Několikrát jsme se zde zastavili a pozorovali typický ranní mumraj. Přestože lidé spěchali do práce nebo na metro, pohled na překrásné jahody mnohé zpomalil. Ani cena 159 korun za kilogram je paradoxně příliš neodradila.

„Kupuju menší vaničku, kilo vychází hodně draze, to máte pravdu. Ale jsou už sladké. V Bille mají taky velké a červené, ale kyselé,“ posteskla si jedna z nakupujících. Drobné za vaničku si nechala vrátit do poslední koruny.

Obrovská nabídka

Řada dalších kolemjdoucích se však zastavila jen na pár vteřin. Podívali se na ceny a odešli. Také meruňky zde stály 159 korun za kilogram. Jablka byla za 40 korun.

Oproti ruchu před Budějovickou na nás další „stanice“, tentokrát v centru metropole, působila mnohem klidněji. Byli jsme u staršího muže ve Vodičkově ulici, jehož malé království by sneslo ta nejpřísnější měřítka. Stánek se nachází přímo u tramvajové zastávky a v nabídce bylo prakticky všechno. Jedno z jablek jsme ochutnali, bylo sladké a šťavnaté.

„České, dobré, že?“ ptal se s úsměvem majitel.

Museli jsme souhlasit. Ceny zde byly v přepočtu na kilogram ještě o něco vyšší. Zastavovali se rezidenti, úředníci i několik školáků. Překvapilo nás, že si kupovali jahody nebo víno. Čekali jsme spíš návštěvu nedalekého řetězce rychlého občerstvení.

Asi nejsmutnější pohled nás čekal na I. P. Pavlova, kde jsme si stánku s ovocem málem ani nevšimli. Nacházel se mezi sloupy a z hlavního proudu lidí prakticky nebyl vidět. Postávaly u něj dvě ženy a muž.

Viděli, mlčeli, odešli

Ačkoli zde opravdu v ranní špičce proudily davy, po celou dobu naší zhruba dvacetiminutové návštěvy se u stánku téměř nikdo nezastavil. Mladší i starší lidé několikrát zpomalili, podívali se na nabídku, ale pak mlčky odešli. U některých bylo přitom zjevné, že nikam nespěchají, postávali, sledovali mobil, kouřili nebo kontrolovali hodinky.

Přitom právě zde nám ovoce připadalo téměř dokonalé. Vůni meruněk jsme cítili snad deset metrů daleko.

Ačkoli se ceny kolem 160 až 180 korun za kilogram ovoce mohou zdát vysoké, v některých klasických i online supermarketech nejsou výjimkou ani částky dvojnásobné.

Tagy