„Horší než veřejné WC v Benátkách,“ říká žena po noční návštěvě FN Motol

20. 05. 202605:40

ROZHOVOR: Na server SinMed.cz se ještě v pondělí před půlnocí obrátila rodina, která vezla svého strýce do Fakultní nemocnice Motol. Jeho diagnóza byla vážná, redakce ji zná. Na přání rodiny pouze uvedeme, že jde o onkologického pacienta.

„Horší než veřejné WC v Benátkách,“ říká žena po noční návštěvě FN Motol
foto: SinMed.cz/Toalety bez prkýnka.

Co se samotné lékařské a zdravotnické péče týká, naši čtenáři neměli jedinou výhradu. Podstatně horší zkušenosti však přišly během dlouhého čekání na výsledky jednotlivých vyšetření. Rodina nás kontaktovala kolem 23. hodiny večer a nemocniční areál opouštěla po jedné hodině ráno. Na místě strávila několik hodin. Během nich nám poslala desítky fotografií i postřehů. Zpočátku spíše úsměvných, později čím dál víc zarážejících.

S rodinou jsme komunikovali ještě během úterý, kdy jsme jí tento text poslali k autorizaci a případnému doplnění. Výhrady neměla.

„Všechno začalo večer, kdy jsme sem kvůli zdravotnímu stavu strýce přijeli okolo 22. hodiny. Byli jsme na ambulanci s nejvyššími prioritami. Personál byl ochotný a bylo vidět, že mají extrémně náročnou práci. I prostředí se nám zpočátku zdálo v pořádku. Jenže postupně jsme zjišťovali, že tomu tak úplně není,“ popisuje čtenářka pro SinMed.cz.

Nepříjemné prostředí

Její manžel doplňuje: „Přijeli jsme na urgent a byli jsme úplně vyklepaní z toho, co bude dál. Postupně jsme ale začali vnímat realitu kolem sebe. Nejprve to byla žena, která si stěžovala, že čeká už několik hodin a udělalo se jí natolik špatně, že potřebovala zvracet. Pak se ozvala další paní, která čekala snad ještě déle na léky proti bolesti. Bylo to strašně nepříjemné hlavně psychicky. To si dokáže představit každý,“ dodává s tím, že se raději vydal na krátkou procházku po areálu.

Venkovní prostory podle něj působily velmi zanedbaně, a to včetně míst, kde zastavují sanitky.

„Špatně se to fotilo, ale třeba u vchodu, kde přijíždějí sanitky, byl přetékající odpadkový koš. A některé stěny vypadaly, jako by tam lidé pravidelně chodili močit,“ popisuje dál.

Asi po hodině se rodina ozvala znovu. Tentokrát už výrazně kritičtěji.

„Tak hrozné záchody jsem neviděla ani v Benátkách na veřejných toaletách,“ říká žena. „Měla jsem opravdu problém tam vůbec vejít. A to nemluvím o absenci prkýnka nebo jakékoli dezinfekce, aby si člověk mohl sednout. Chápu, že dnes lidé zničí nebo ukradnou skoro všechno, ale tohle působilo jako za nejhoršího totalismu,“ uvedla pro SinMed.cz.

Návrat do budoucnosti?

Ženu situace natolik zarazila, že se šla podívat na kontrolní list úklidu, kde pracovníci pravidelně potvrzují provedený úklid toalet. Za každé dvě hodiny zde byla jednoduchá fajfka. V úterý krátce po půlnoci, fotografie nám dorazila v 00:43, však už na formuláři figuroval záznam o kontrole provedené v šest hodin ráno.

„Víme, že jde o urgentní příjem a že personál řeší lidské životy. Ani jednou jsme nezpochybnili práci lékařů nebo zdravotníků. Jenže detaily, které jsme popsali, nás opravdu šokovaly. A to nejsem v Motole poprvé, takže jsem na ledacos zvyklá,“ uzavírá žena.

Její manžel přidává ještě jeden detail, který ho zaujal.

„Za všechno asi hovoří informační tabule připomínající výročí desátého roku urgentní péče ve FN Motol. Jenže informace na ní se vztahovaly k roku 2007. Asi si nikdo nevšiml, že uběhly další dvě dekády…“

Tagy