Ředitel Vojenské nemocnice Brno: Péče o pacienty a zaměstnance je nad vším

08. 05. 202606:02

ROZHOVOR: Lékař a zkušený zdravotnický manažer Petr Král působí ve vedení Vojenské nemocnice Brno od 1. ledna 2024. Předtím zastával štábní i odborné pozice v České republice i v zahraničí, mimo jiné na Operačním velitelství NATO v Brunssumu či v expertním centru NATO pro vojenské zdravotnictví v Maďarsku.

Ředitel Vojenské nemocnice Brno: Péče o pacienty a zaměstnance je nad vším
foto: SinMed.cz/plk. gšt. MUDr. Petr Král, ředitel VN Brno

Při rozhovoru se serverem SinMed.cz působí jistě a věcně. Neplete se, neopakuje se, má přehled o číslech i historii a zároveň jasnou vizi. Během interview opakovaně zdůrazňuje nejen péči o pacienty, ale i přístup k zaměstnancům Vojenské nemocnice Brno.

Pane plukovníku, jaké jsou dnes hlavní priority rozvoje nemocnice a kde vidíte největší prostor pro zlepšení péče?

Vojenská nemocnice Brno patří mezi nejstarší nemocnice v České republice, v areálu někdejšího kláštera premonstrátů v Zábrdovicích působí od roku 1784. V průběhu let si vybudovala významné místo v rámci vojenského zdravotnictví české armády i v Brně. Jde o zdravotnické zařízení s velmi kvalitním zdravotnickým personálem, jehož péči a služby oceňují pacienti i odborníci.

K tomu patří i loňské ocenění…

Ano. Minulý rok jsme se umístili na 8. místě celkového pořadí ze 148 českých nemocnic v rámci celostátní HCI ankety, ve které hlasovalo přes 118.000 respondentů.

Osobně můžu říct, že vámi řízené pracoviště má vynikající pověst. Nyní k rozvoji?

Mezi hlavní priority patří pokračování modernizace její infrastruktury a zdravotnického přístrojového vybavení, stabilizace zdravotnického personálu a v krátkodobém horizontu potom úspěšné dokončení projektu implementace nového moderního nemocničního informačního systému (NIS). Největší prostor pro zlepšení péče vidím v pokračující digitalizaci nemocnice, konkrétně v efektivním využívání funkcionalit nového NIS a naší privátní 5G sítě, v prosazování důrazu na kvalitu a bezpečí poskytované péče, přátelskou komunikaci s pacienty a v neposlední řadě ve významném podporování odborného rozvoje zdravotnického personálu.

Mluvíte rovněž k laické veřejnosti. V čem se vojenská nemocnice liší od běžných krajských či fakultních zařízení, a jak se to promítá do péče o civilní pacienty?

Vojenská nemocnice Brno se liší od běžných krajských či fakultních nemocnic v Česku především tím, že se jedná o státní příspěvkovou organizaci, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo obrany ČR. V mírovém stavu provádíme ve prospěch našeho zřizovatele komplexní činnosti v oblasti péče o vojáky z povolání, příslušníky Aktivní zálohy a válečné veterány, posudkovou činnost a vzdělávání vojenského zdravotnického personálu. Dále se liší tím, jaká je její role za krizových stavů, kdy musíme být připraveni plnohodnotně plnit specifické úkoly, a také skutečností, že část našeho personálu tvoří vojáci z povolání. To jsou jednak vojenští zdravotníci (lékaři, všeobecné sestry, rentgenologičtí asistenti, zdravotničtí záchranáři a další), ale také nezdravotničtí pracovníci, především odborníci na logistiku a krizové řízení.

A jak se to promítá do péče o civilní pacienty?

Vojenská nemocnice Brno je plně implementovaná v národním systému poskytování zdravotní péče. Poskytuje zdravotní služby nejen vojákům z povolání, příslušníkům Aktivní zálohy, válečným veteránům, příslušníkům ozbrojených sborů, ale také obyvatelům města Brna a okolních obcí. Také se významně podílíme na zabezpečení úkolů Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, kdy provozujeme v nepřetržitém režimu pracoviště urgentního příjmu. Skutečností je, že přibližně 90 procent našich pacientů tvoří civilní obyvatelstvo, kterým se s maximálním úsilím věnujeme.

Jak se vám daří řešit personální situaci, zejména nedostatek zdravotnického personálu?

Situace na trhu práce je extrémně složitá.

Budete konkrétní?

Nedostatek kvalifikovaného lékařského personálu, zvláště v oborech vnitřní lékařství, všeobecná chirurgie a oční lékařství je neoddiskutovatelný. Co se týká nelékařského zdravotnického personálu, tak jako téměř všechny nemocnice v Česku, se i my potýkáme s nedostatkem všeobecných sester, hlavně pro standardní lůžková interní oddělení a operační sály.

Jak z toho?

V rámci možností, které máme jako státní příspěvková organizace k dispozici, se snažíme vytvářet atraktivní podmínky pro zaměstnance, aby u nás chtěli pracovat. Důraz klademe nejen na finanční benefity, ale také na přátelské prostředí, kvalitní mezilidské vztahy a podporu jejich odborného rozvoje.

V rámci dalšího zkvalitnění poskytované péče a rozšíření spektra výkonů bych rád posílil chirurgické oddělení a interní oddělení o zkušené odborníky. Mým cílem je také postupně navýšit počet vojenského zdravotnického personálu nemocnice, a to jak s využitím absolventů VLF UO Hradec Králové, tak i náboru z civilního sektoru. V tomto spoléháme především na našeho zřizovatele, tedy na Ministerstvo obrany ČR.

Jakou roli hraje nemocnice v rámci krizové připravenosti státu, například při mimořádných událostech nebo vojenských misích?

V České republice jsou tři vojenské nemocnice, v Praze, v Olomouci a v Brně. Všechny plní svoje náročné úkoly v mírových podmínkách a současně se pečlivě připravují na krizové situace. Vojenská nemocnice Brno je připravena podle potřeb sloužit jak příslušníkům Armády České republiky, tak případně i aliančním vojákům v rámci poskytování tzv. Host Nation Support (podpora hostitelskou zemí). Pro mimořádné události v mírovém stavu je vojenská nemocnice zahrnuta do traumaplánů, kdy bude podle požadavků poskytovat služby ve prospěch IZS.

Vojenský zdravotnický personál je také kontinuálně připravován pro nasazení ve vojenských operacích a misích. Naše nemocnice je proto zapojena do dvou typů cvičení. První typ je v rámci Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, druhý typ je v rámci cvičení zdravotnických prvků Armády České republiky.

Plánujete v nejbližších letech významnější investice do modernizace technologií či budov?

Ano, plánujeme. Významným limitujícím faktorem pro dlouhodobý rozvoj nemocnice jsou současné stavebně technické podmínky. Vývoj ve zdravotnictví jde nezadržitelně kupředu, a my musíme být schopni na tuto skutečnost adekvátně reagovat. Abychom mohli i nadále poskytovat kvalitní zdravotní služby a byli atraktivním zaměstnavatelem, konkurenceschopným na trhu práce, je zcela nezbytné významně investovat do infrastruktury nemocnice a jejího technologického rozvoje.

Právě nyní připravujeme pro naši nemocnici přelomovou investici, výstavbu pavilonu operačních oborů. Tímto projektem získáme moderní prostory pro chirurgii, ortopedii, traumatologii, oční a ORL, vybudujeme moderní urgentní příjem, navazující jednotku intenzivní péče a také pořídíme magnetickou rezonanci, která nám stále chybí. Ve dlouhodobém výhledu potom chceme postupně dokončit modernizaci lůžkového pavilonu, RHB oddělení a vybraných ambulantních prostor.

Jak hodnotíte spolupráci s dalšími zdravotnickými zařízeními v regionu a kde vidíte možnosti jejího posílení?

Spolupráce s dalšími zdravotnickými zařízeními v regionu je pro nás důležitá. Velmi si vážíme skutečnosti, že naše spolupráce s MOÚ Brno, oběma fakultními nemocnicemi v Brně a regionálními léčebnami dlouhodobé péče funguje na dobré úrovni. Další posílení naší spolupráce vidím především ve vzájemně výhodné výpomoci v navazující péči o naše pacienty a v oblasti vzdělávání zdravotnického personálu.

Neodpustím si dotaz, nad kterým jsem s minulosti mnohokrát přemýšlel. Smí u vás pracovat pouze vojáci?

Není tomu tak. Přestože jsme vojenská nemocnice, významná většina našich zaměstnanců jsou civilní zaměstnanci.

Tagy