Ve středu 13. května proběhlo další líčení v kauze IKEM. V roli svědků se octili zástupce ředitelky IKEM Libor Janoušek a přednosta Kliniky kardiologie Josef Kautzner. Slova prvního jmenovaného jsme již přinesli.
foto: SinMed.cz/Prof. Josef Kautzner
Josef Kautzner u soudu uvedl, že je dlouholetým zaměstnancem Institutu klinické a experimentální medicíny a v současnosti působí jako přednosta kardiocentra. K obžalovanému Jiřímu Malému vypověděl, že ho zná od jeho příchodu na kardiochirurgickou kliniku jako jednoho ze členů týmu.
Intenzivněji spolu prý začali spolupracovat v roce 2021, kdy ho Malý jako náměstek oslovil kvůli výstavbě nové budovy IKEM, která byla podle Kautznera určena především pro kardiologii.
„Souhlasil jsem s tím, protože jsem chtěl, aby budova sloužila svému účelu. Jednalo se o proces výstavby, zařizování a dalších organizačních věcí,“ uvedl. K bývalému řediteli Stiborkovi podotkl, že ho znal už z doby, kdy působil jako ekonomický náměstek. Společně tehdy řešili především otázky financí a fungování kardiologie.
Byl tam problém
„Po odchodu předchozího ředitele jsme spolu pracovně řešili provozní problémy nemocnice. Jiný než pracovní vztah jsme neměli,“ vypověděl.
O Ivanu Netukovi uvedl, že se znají od jeho příchodu na kliniku a dlouhodobě spolupracují. „Od chvíle, kdy se stal přednostou, jsme byli v podstatě na stejné úrovni. Dnes jsem de facto jeho nadřízený, ale máme pouze pracovní vztahy.“
Situaci v IKEM kolem roku 2021 vnímal především pohledem své kliniky. Dodejme, že kriminalisté z GIBS a NCOZ v institutu zasahovali v roce 2023.
Některé pozdější mediální informace ho podle jeho slov překvapily. „Bylo ale evidentní, že mezi dvěma stranami existuje problém, konkrétně mezi profesorem Netukou a Malým. Bylo to cítit, ale osobně jsem ničeho nebyl svědkem,“ objasnil soudu.
|
Z dopisu přednostů, srpen 2023:
„V poslední době jste byli svědky série příspěvků v médiích, které jednoznačně popisovaly situaci v IKEM tak, že někteří špičkoví odborníci jsou zastrašováni vedením IKEM a že situace nebyla uspokojivá pro většinu zaměstnanců IKEM. Ve stejném duchu se v pořadu Ptám se já vyjadřoval i Jan Pirk. Jako členové širšího vedení IKEM si dovolujeme situaci komentovat, neboť profesor Pirk se pasuje do role mluvčího většiny zaměstnanců IKEM, vyjadřuje se k dění, kterého se více než dva roky v roli vedoucího aktivně neúčastní, a podává svědectví o událostech, kterých se osobně neúčastnil a o kterých má jenom zprostředkované a kusé informace.
Ve skutečnosti máme jako přednostové všech tří klinických center IKEM k dispozici relevantní informace a během posledního roku jsme navíc měli možnost podílet se na rozhodnutích vedení. Podobně jsme měli možnost vytvořit vizi dalšího rozvoje IKEM, zejména ve vztahu k probíhající výstavbě nových pavilonů. S těmito skutečnostmi jsou seznamováni zaměstnanci na jednotlivých pracovištích a na pravidelných setkáních všech vedoucích zaměstnanců různých úrovní s vedením IKEM.“
Zdroj: SinMed.cz / IKEM (Martin Haluzík, Ondřej Viklický a Josef Kautzner)
|
V nemocnici nebyl problém
Advokáti poškozených se následně dotazovali na výstavbu nového pavilonu a skutečnost, že v něm nebyly vyčleněny prostory pro Kliniku transplantační chirurgie vedenou Jiřím Froňkem. Kautzner odpověděl, že Froněk měl možnost se k plánům vyjadřovat. „On se se mnou moc nebaví. Myslím ale, že měl možnost vyjádřit se k celé řadě věcí. Ten plán jsem prezentoval v dokumentech i na různých fórech.“
Při výslechu přišla řeč také na společné vyjádření přednostů center ze srpna 2023, pod kterým byli podepsáni lékaři Martin Haluzík, Ondřej Viklický a Josef Kautzner.
„Souhlasil jsem tehdy s tím, že v nemocnici nebyl problém. Neměli jsme pocit, že ředitel Stiborek vedl IKEM špatně,“ vypověděl a dodal, že byl jedním z autorů textu.
Současně dodal, že o Stiborkově byznysu s půjčkami nic nevěděl.