„Stiborek to vedl dobře,“ řekl šéf kardiocentra IKEM Kautzner

13. 05. 202618:09

Ve středu 13. května proběhlo další líčení v kauze IKEM. V roli svědků se octili zástupce ředitelky IKEM Libor Janoušek a přednosta Kliniky kardiologie Josef Kautzner. Slova prvního jmenovaného jsme již přinesli.

„Stiborek to vedl dobře,“ řekl šéf kardiocentra IKEM Kautzner
foto: SinMed.cz/Prof. Josef Kautzner

Josef Kautzner u soudu uvedl, že je dlouholetým zaměstnancem Institutu klinické a experimentální medicíny a v současnosti působí jako přednosta kardiocentra. K obžalovanému Jiřímu Malému vypověděl, že ho zná od jeho příchodu na kardiochirurgickou kliniku jako jednoho ze členů týmu.

Intenzivněji spolu prý začali spolupracovat v roce 2021, kdy ho Malý jako náměstek oslovil kvůli výstavbě nové budovy IKEM, která byla podle Kautznera určena především pro kardiologii.

„Souhlasil jsem s tím, protože jsem chtěl, aby budova sloužila svému účelu. Jednalo se o proces výstavby, zařizování a dalších organizačních věcí,“ uvedl. K bývalému řediteli Stiborkovi podotkl, že ho znal už z doby, kdy působil jako ekonomický náměstek. Společně tehdy řešili především otázky financí a fungování kardiologie.

Byl tam problém

„Po odchodu předchozího ředitele jsme spolu pracovně řešili provozní problémy nemocnice. Jiný než pracovní vztah jsme neměli,“ vypověděl.

Ivanu Netukovi uvedl, že se znají od jeho příchodu na kliniku a dlouhodobě spolupracují. „Od chvíle, kdy se stal přednostou, jsme byli v podstatě na stejné úrovni. Dnes jsem de facto jeho nadřízený, ale máme pouze pracovní vztahy.“

Situaci v IKEM kolem roku 2021 vnímal především pohledem své kliniky. Dodejme, že kriminalisté z GIBS a NCOZ v institutu zasahovali v roce 2023.

Některé pozdější mediální informace ho podle jeho slov překvapily. „Bylo ale evidentní, že mezi dvěma stranami existuje problém, konkrétně mezi profesorem Netukou a Malým. Bylo to cítit, ale osobně jsem ničeho nebyl svědkem,“ objasnil soudu.

Z dopisu přednostů, srpen 2023:

„V poslední době jste byli svědky série příspěvků v médiích, které jednoznačně popisovaly situaci v IKEM tak, že někteří špičkoví odborníci jsou zastrašováni vedením IKEM a že situace nebyla uspokojivá pro většinu zaměstnanců IKEM. Ve stejném duchu se v pořadu Ptám se já vyjadřoval i Jan Pirk. Jako členové širšího vedení IKEM si dovolujeme situaci komentovat, neboť profesor Pirk se pasuje do role mluvčího většiny zaměstnanců IKEM, vyjadřuje se k dění, kterého se více než dva roky v roli vedoucího aktivně neúčastní, a podává svědectví o událostech, kterých se osobně neúčastnil a o kterých má jenom zprostředkované a kusé informace.

Ve skutečnosti máme jako přednostové všech tří klinických center IKEM k dispozici relevantní informace a během posledního roku jsme navíc měli možnost podílet se na rozhodnutích vedení. Podobně jsme měli možnost vytvořit vizi dalšího rozvoje IKEM, zejména ve vztahu k probíhající výstavbě nových pavilonů. S těmito skutečnostmi jsou seznamováni zaměstnanci na jednotlivých pracovištích a na pravidelných setkáních všech vedoucích zaměstnanců různých úrovní s vedením IKEM.“

Zdroj: SinMed.cz / IKEM (Martin Haluzík, Ondřej Viklický a Josef Kautzner)

 

V nemocnici nebyl problém

Advokáti poškozených se následně dotazovali na výstavbu nového pavilonu a skutečnost, že v něm nebyly vyčleněny prostory pro Kliniku transplantační chirurgie vedenou Jiřím Froňkem. Kautzner odpověděl, že Froněk měl možnost se k plánům vyjadřovat. „On se se mnou moc nebaví. Myslím ale, že měl možnost vyjádřit se k celé řadě věcí. Ten plán jsem prezentoval v dokumentech i na různých fórech.“

Při výslechu přišla řeč také na společné vyjádření přednostů center ze srpna 2023, pod kterým byli podepsáni lékaři Martin Haluzík, Ondřej Viklický a Josef Kautzner.

„Souhlasil jsem tehdy s tím, že v nemocnici nebyl problém. Neměli jsme pocit, že ředitel Stiborek vedl IKEM špatně,“ vypověděl a dodal, že byl jedním z autorů textu.

Současně dodal, že o Stiborkově byznysu s půjčkami nic nevěděl.

Tagy