KAUZA: „Podívejte se na to,“ řekl stručně náš vládní zdroj, kterému se před několika dny dostal do ruky obsáhlý dokument týkající se Fakultní nemocnice Plzeň. Zdravotnické zařízení od roku 2014 vede Václav Šimánek, někdejší zastupitel obce Nezvěstice a bývalý krajský politik za ČSSD.
foto: SinMed.cz/Fakultní nemocnice Plzeň - Bory
Server SinMed.cz nemocnici před několika týdny osobně navštívil. V tomto případě je nutné konstatovat, že jde o špičkové zdravotnické zařízení, kde panoval naprostý pořádek i překvapivý klid.
Nemocnice disponuje podle oficiálních údajů na webu 1 715 lůžky a zaměstnává přibližně 5 650 lidí, čímž patří mezi největší instituce západních Čech.
Dokument, který měla redakce možnost prostudovat, je koncipován jako analytická a chronologická zpráva mapující fungování nemocnice především ve vztahu k řediteli Šimánkovi od jeho nástupu do funkce. Text zároveň zmiňuje řadu pracovníků, soukromých firem i politických vazeb. Objevují se v něm například jména bývalého ministra vnitra a exhejtmana Milana Chovance (ČSSD) či plzeňského podnikatele a politika ODS Romana Jurečka.
Žádné nestandardní odměny
Součástí materiálu jsou kromě několika stran detailních popisů také smlouvy, objednávky či informace o služebních vozech a jejich využívání. Pozornost autorů dokumentu se soustředí rovněž na údajně vysoké odměny vyplácené zaměstnancům loajálním vůči vedení nemocnice. V této souvislosti dokument zmiňuje například šéfku personálního oddělení, která se o seznamu loajálních lidí měla „neformálně bavit“.
FN Plzeň však podobná tvrzení odmítá. „FN Plzeň vyplácí odměny dle hospodářského výsledku třikrát ročně a podle předem definovaných kritérií. Nad rámec těchto standardních odměn nejsou žádné skupině zaměstnanců pravidelně vypláceny další odměny. Výjimku mohou tvořit individuální návrhy vedoucích pracovníků za mimořádný pracovní výkon,“ uvedla pro SinMed.cz mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.
Další část dokumentu se věnuje personálním změnám ve vedení nemocnice a zmiňuje mimo jiné návrat Milana Topinky do funkce technicko-provozního náměstka. Podle autorů materiálu měl být do funkce znovu dosazen bez otevřeného výběrového řízení, přestože to interní pravidla vyžadují.
ČSSD
„Uplynul další rok a proběhly sněmovní volby, na základě kterých se vyměnila vláda a na ministerstvo zdravotnictví nastoupil nový ministr Adam Vojtěch. V průběhu ledna 2026 si svolal na ministerstvo všechny ředitele fakultních nemocnic, aby jim nastínil své vize. Následně proběhly personální výměny ředitelů některých nemocnic a také ředitelů Fakultní nemocnici v Plzni. Tady ale nešlo o změnu na pozici ředitele, ale o návrat Milana Topinky zpět do funkce náměstka ředitele. Do funkce byl jmenován ředitelem Šimánkem s účinností od února a to i přesto, že vnitřní předpisy nemocnice jasně stanovují, že na funkce náměstků ředitele musí proběhnout řádné otevřené výběrové řízení, bez výjimky,“ stojí v dokumentu.
Ani s tímto tvrzením nemocnice nesouhlasí. Podle mluvčí Levorové byl Topinka do funkce jmenován již v roce 2015 na základě transparentního výběrového řízení, do něhož se přihlásilo pět uchazečů. V roce 2023 měl kvůli zdravotním problémům výkon funkce přerušit a po absolvování pracovně-lékařské prohlídky se letos v únoru do pozice vrátil.
Právě osobu Milana Topinky, který byl stranickým kolegou Chovance i Šimánka, dokument rozebírá velmi podrobně.
Server SinMed.cz se proto tématu bude dále věnovat v dalším článku.