Personál ÚVN ochromil strach. Zaměstnanci se bojí vyslovovat jména kolegů

14. 05. 202605:29

REPORTÁŽ: Přicházíme do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) a ve srovnání s úterým, kdy zde proběhl zásah kriminalistů NCOZ a Vojenské policie, narážíme na zdánlivě idylickou atmosféru.

Personál ÚVN ochromil strach. Zaměstnanci se bojí vyslovovat jména kolegů
foto: SinMed.cz/Klinika v ÚVN

Nebe je modré, nefouká vítr, a hlavně neprší. Nemocnicí stále proudí lidé, většinou starší pacienti. Nejprve oslovujeme několik žen stojících před neurologií, které debatují u elektronických cigaret. Po první otázce však vytahují ještě doutnající nedopalek a odcházejí s tím, že s „lidmi od novin určitě mluvit nebudou“. V očích mají téměř paniku.

Z pomyslného centra ÚVN se následně přesouváme na Kliniku psychiatrie a neuropsychiatrie. V úterý jsme zde zaznamenali několik kriminalistů, dnes už po nich není ani památky. Vidíme uklízečku a dva zaměstnance. Představíme se a ptáme se, co se v nemocnici děje.

„Mluví se hodně, ale nic vlastně nevíme. Prý měli před chvílí někoho vzít do vazby, jednoho primáře odsud,“ zaznívá. Bližší detaily sdělovat nechtějí. Místní šeptanda je v plném proudu.

Odcházíme ven a obracíme se na mluvčího NCOZ. Jaroslav Ibehej vysvětluje, že právo poskytovat informace má pouze státní zástupce. Richard Petrásek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6 následně vazební stíhání odmítá.

Tichý & Klose

„V současné době bylo prozatím obviněno deset fyzických osob, a to pro zvlášť závažný zločin maření spravedlnosti, vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu, přijetí úplatku, přečinu nadržování a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uvádí s tím, že všichni zadržení byli po provedení prvotních úkonů propuštěni a nikdo není stíhán vazebně.

V areálu zastavujeme dalšího pracovníka. Tentokrát je hovornější. Popisuje, o čem se mezi zaměstnanci mluví nejčastěji. Padají především jména primáře psychiatrie a neuropsychiatrie Vlastimila Tichého a dále primáře psychologického oddělení Jiřího Klose.

Ústřední lékařsko-psychologické oddělení se nachází v budově A3, uvnitř už žádný pacient není. „Tak mu zavolejte,“ nabádá nás personál, který ochotně poskytuje i telefonní číslo. Ve středu odpoledne ovšem zůstávalo nedostupné. „S volaným číslem se nyní nelze spojit…“

Ze všech rozhovorů vyplývá především strach. Ne ani kvůli budoucnosti samotné kauzy, ale z možných následků pro zaměstnance, kteří by veřejně promluvili.

Nesmíte nás prozradit…

„Hlavně nás nenahrávejte, hlavně nás nesmíte jmenovat,“ slyšíme opakovaně.

Pokud od těchto vět odhlédneme, zůstává zřetelná ještě jedna věc: snaha získat maximum informací. Tentokrát ovšem v opačném gardu. Personál se ptá nás. Co víme, co se děje a co bude následovat. Odpovídáme popravdě a odkazujeme na předchozí články.

Velmi často přitom zaznívá ještě jedno jméno, prezident Petr Pavel.

„Otázky týkající se fungování a vedení Ústřední vojenské nemocnice přísluší Ministerstvu obrany a vedení nemocnice,“ uzavírá pro SinMed.cz Karolína Blinková z Kanceláře prezidenta republiky.

Krásnou nemocnici opouštíme ve středu odpoledne. Na zastávce se o ní hlasitě mluví, ovšem ve zcela jiné souvislosti. Přítomným nechutnalo rizoto. Pak přijíždí tramvaj, všichni nasedáme a odjíždíme.

Tagy