„No začíná to 724…“ Válek u soudu tápal i u vlastního telefonního čísla

21. 05. 202605:28

KAUZA: Server SinMed.cz ve středu sledoval téměř devadesátiminutovou výpověď bývalého ministra zdravotnictví Vlastimila Válka v kauze IKEM. Na řadu dotazů ovšem reagoval slovy, že si nevzpomíná nebo neví. Jeden z nejpozoruhodnějších momentů nastal ve chvíli, kdy si nedokázal vybavit vlastní telefonní číslo, které podle svých slov používá patnáct let. Nakonec musel odejít za asistentkou na chodbu, aby mu jej připomněla.

„No začíná to 724…“ Válek u soudu tápal i u vlastního telefonního čísla
foto: SinMed.cz/Vlastimil Válek u soudu v kauze IKEM

Během své výpovědi se bývalý ministr opakovaně vracel ke vztahu s podnikatelem Milanem Samešem ze společnosti Aricoma podnikatele Karla Komárka i k dění kolem IKEM.

„Panu inženýru Samešovi důvěřuji, probírali jsme pražské zdravotnictví,“ uvedl.

Následně připomněl starší korupční kauzu v IKEM a jmenování Michala Stiborka do vedení zdravotnického zařízení.

„Tehdy gradovala korupční kauza v IKEM a tehdejší ministr, myslím, že to byl docent Heger, jmenoval pana Stiborka, aby dal korupční prostředí do pořádku. Docházelo tam k investicím, jeho pověst byla v pořádku. Je pravděpodobné, že mi pan Sameš říkal, že pan Stiborek je v pořádku.“

Na dotaz, zda se Samešem řešil také financování ODS nebo možné finanční toky z IKEM, reagoval velmi opatrně.

Premiér se zajímal

„To si opravdu nepamatuji. Od toho je policie. Že by pan Sameš něco takového naznačoval, to si opravdu nepamatuji. Je možné, že jsme se o něčem bavili, ale nevím. Dostával jsem řadu udání. Nejen od přátel a známých. Pravidelně jsem měl informace od BIS.“ Tyto informace však označil za relativně běžné.

Část výslechu se týkala také komunikace s premiérem Petrem Fialou. „Bezesporu jsme o situaci obecně jednali jak v TOP 09, tak s panem premiérem. On se informoval o všech nemocnicích. Co se IKEM týká, chtěl vědět, jak to budu řešit. Já jsem měl plán, který se mu velmi líbil. Nijak mi do toho nezasahoval.“

K otázce odvolání bývalého ředitele IKEM Michala Stiborka Válek uvedl, že samotné mediální informace popisující jeho podnikání s půjčkami pro něj nebyly dostatečným důvodem.

„Nakonec jsem pověřil paní Rögnerovou řízením IKEM,“ konstatoval.

Na otázku, zda své kroky koordinoval ještě s někým dalším, odpověděl stručně: „Na to si nepamatuji. To bylo čistě moje rozhodnutí.“

Další část výslechu se týkala novináře Jiřího Hynka. „Asi vím, že někdo takový existuje v České televizi, ale jeho obličej neznám. Je možné, že jsem s ním někdy mluvil. Že bych s ním řešil pana Stiborka, to si opravdu nepamatuji. Nevím, proč bych s ním jednal mezi čtyřma očima. Ani si nevybavuji jeho obličej.“

Válek podle vlastních slov neměl detailní informace ani o vnitřních sporech v IKEM.

„O sporu Netuka & Malý jsem nevěděl vůbec nic.“

Mohu na chodbu?

Současně však připustil existenci několika názorových skupin uvnitř nemocnice.

„Vím, že byla skupina profesorů Froňka, Netuky a Pirka, která měla jinou představu o řediteli. Ke mně chodil pan ředitel Stiborek, který s sebou vodil obchodního náměstka, jehož jméno si nepamatuji. A potom pana náměstka Malého.“

Samotný IKEM označil za složitý.

„V IKEM je velmi komplikovaná a neprůhledná struktura. IKEM není fakultní nemocnice. Jsou tam pracoviště, která jsou technické oddělení, ale říkají si kliniky. Nejsou to žádné kliniky.“

Během jednání zazněla i otázka, proč o něm profesor Ivan Netuka napsal v SMS zprávě, že je „prase“.

„Vídáme se jen odborně. V IKEM jsem znal profesora Špičáka, profesorku Adámkovou. To je asi tak všechno, co k tomu můžu říct.“

Největší pozornost však vzbudila pasáž týkající se jeho vlastního telefonního čísla.

„Mám pořád stejné telefonní číslo, jaké jsem používal v roce 2023. Počkejte. Já si myslím, že 724 to začíná. To telefonní číslo používám 15 let. Můžu přesně zjistit, jaké mám telefonní číslo, pokud můžu jít na chodbu. Nikolko, prosím vás, jaké mám telefonní číslo? 728…“

Z reakcí přítomných v soudní síni bylo patrné překvapení.

Tagy