KAUZA: Olomoučtí kriminalisté od poloviny února prověřují podezření z provádění neindikovaných implantací defibrilátorů ICD ve Fakultní nemocnici Olomouc. Serveru SinMed.cz to potvrdil mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Libor Hejtman. Policie se zabývá podezřením ze spáchání zvlášť závažných zločinů těžkého ublížení na zdraví, podvodu a přečinu ublížení na zdraví.
foto: SinMed.cz/Pacient u převozu
„V případu se jedná zejména o podezření, že lékaři mohli stovkám pacientů voperovat defibrilátor, který nepotřebovali," uvedl už dříve Hejtman. Podle trestního zákoníku lze podle jeho slov v daném případě uložit trest odnětí svobody v rozmezí pěti až dvanácti let.
Krátce poté na FN Olomouc podalo trestní oznámení také ministerstvo zdravotnictví. V oficiální tiskové zprávě, kterou máme k dispozici, se mimo jiné píše: „Zjištění, která máme aktuálně k dispozici, jsou natolik závažná, že odůvodňují neprodlené prověření orgány činnými v trestním řízení.“
Dodejme, že ředitel FN Olomouc Roman Havlík byl svého času horkým kandidátem hnutí ANO na post ministra zdravotnictví. Podle našich informací Havlík nabídku odmítl, a tak se do čela resortu dostal Adam Vojtěch.
Server SinMed.cz se na kauzu zaměřil očima pacientů. Jak jsme ovšem zjistili, žádný z nich si na postup odborníků ve FN Olomouc doposud nestěžoval. Vyplývá to z vyjádření mluvčího České lékařské komory (ČLK) Michala Sojky. Ten uvedl, že komora doposud nebyla kontaktována ani ze strany orgánů činných v trestním řízení.
Psali jsme
KAUZA: Olomoučtí krajští kriminalisté prověřují podezření z provádění neindikovaných implantací defibrilátorů ICD ve Fakultní nemocnici Olomouc.…
Vyšetřování pokračuje
„Stále probíhá prověřování. Více informací, než které jsme uvedli v únoru v tiskové zprávě, vám nemůžeme v tuto chvíli sdělit,“ řekl pro SinMed.cz mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Libor Hejtman. Osvětlit nechtěl ani počet podaných výpovědí či výslechů. „Jak říkám, nic bližšího sdělit nemůžeme.“
Na situaci ve FN Olomouc jsme se v tomto směru ptali také jejího mluvčího. Ani on nedisponoval bližšími informacemi. „Vyšetřování je plně v gesci Policie ČR, o postupu nejsme policií informováni. Policii poskytujeme vždy plnou součinnost,“ řekl redakci Adam Fritscher z odboru komunikace a marketingu FN Olomouc.
Nemocnice však už v únoru jakékoli pochybnosti týkající se popisované kauzy odmítla. „Každá indikace k implantaci ICD je zaznamenána ve zdravotnické dokumentaci konkrétního pacienta, je medicínsky odůvodněna a podepsána lékařem. FN Olomouc není ani rámcově seznámena se znaleckým posudkem a výsledky šetření, na které Policie ČR odkazuje. Nezná tedy konkrétní důvody, ze kterých Policie ČR vyvozuje uváděná podezření.“
Podle zjištění serveru SinMed.cz měl stát za upozorněním policie jeden z olomouckých lékařů.
Dozor nad kauzou
Nad kauzou kromě Krajského státního zastupitelství Ostrava - pobočka Olomouc vykonává dozor rovněž evropský žalobce. Studie PROFID EHRA (Prevence náhlé srdeční smrti po infarktu myokardu pomocí implantace defibrilátoru, pozn. red.), do které byli pacienti zařazováni, totiž byla financována ze strany EU.
Mluvčí FN Olomouc Fritscher uvedl, že nebylo prokázáno, že by u některého z pacientů došlo k poškození zdraví.
O tématu jsme hovořili s přednostou kardiologické kliniky FN Motol a zároveň předsedou České kardiologické společnosti Petrem Ošťádalem. Zajímalo nás, co říká na přístup pacientů, který jsme načrtli výše, stejně jako to, zda ke kauze nebyl policií přizván jako odborník. Profesor Ošťádal však nic bližšího komentovat nechtěl. „Odkážu vás na tiskovou zprávu České kardiologické společnosti, více k tomu v tuto chvíli sdělit nedokážu,“ řekl.
V této tiskové zprávě mimo jiné stojí: „Česká kardiologická společnost sleduje s velkou vážností aktuální zprávy o policejním prověřování implantací kardioverter-defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc a vyčkává na závěry oficiálního šetření orgánů činných v trestním řízení.“
„S ohledem na fázi a stav trestního řízení žádné informace neposkytujeme,“ uzavřel pro SinMed.cz náměstek krajského státního zástupce v Ostravě Jan Beránek.