KAUZA: Server SinMed.cz na konci března jako první upozornil na odvolání tehdejšího ekonomického náměstka Tomáše Perutky z funkce v ÚVN. „Na pozici bude vyhlášeno řádné výběrové řízení,“ sdělil redakci ředitel Ústřední vojenské nemocnice Václav Masopust.
foto: SInMed.cz/ÚVN
Na klíčovou pozici ve zdravotnickém zařízení se přihlásilo zhruba deset uchazečů. Server SinMed.cz celé řízení průběžně sledoval a získával nové informace. Tou nejzajímavější se nakonec ukázal jediný anonym, o němž jsme se dozvěděli na ministerstvu obrany, které je zřizovatelem ÚVN.
„Začal nám sem chodit starý článek o údajných čachrech na Homolce,“ řekl nám vysoce postavený zdroj. „Taky jsem to nechápal,“ dodal k našemu překvapení. O zmíněný anonym jsme ho vzápětí požádali. Šlo o článek deníku Právo z roku 2017, který následně převzal i server Novinky.cz. Autoři Adéla Jelínková a Matěj Říha v něm popsali, že jedním z nejpalčivějších problémů, na které upozornila hloubková kontrola ministerstva zdravotnictví v pražské Nemocnici Na Homolce, bylo údajné zpětné vytváření smluv.
Tehdy se již hojně psalo o společnosti Holte Medical, bývalém řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalém, jeho náměstkovi Michalu Toběrném, advokátovi Davidu Michalovi a ekonomce Emilii Bialešové. Článek však zmiňoval ještě jedno jméno, někdejší ministryni práce a sociálních věcí Jaroslavu Němcovou. Ta se v roce 2014 stala náměstkyní ředitele Homolky Ivana Olivy pro obchod a ekonomiku zdravotní péče.
Toběrný, Bialešová a další
Údajně šlo o to, že Němcová, Oliva a tehdejší předseda představenstva Holte Medical Martin Dařílek měli v roce 2016 podepsat smlouvu na dodávky zdravotnického materiálu, který však do nemocnice proudil už od roku 2015. Němcová i další aktéři ovšem tvrdili, že nešlo o zpětný podpis smlouvy, ale pouze o její zpětnou účinnost.
Smysl anonymu byl podle všeho prostý. Jaroslava Němcová totiž patřila mezi hlavní kandidáty do vedení ekonomiky ÚVN. „Mohu říci, že jsem se výběrového řízení zúčastnila,“ potvrdila serveru SinMed.cz. Další podrobnosti původně sdělit nechtěla.
Naše redakce se proto zaměřila na samotnou společnost Holte Medical. Firma se původně jmenovala STYLMED H a vznikla v listopadu 1997. Podle dokumentů z veřejného rejstříku byli jejími zakladateli Jaroslav Řehák a Emil Tekula. Předmětem podnikání byl nákup a prodej léčiv a zdravotnické techniky. V dubnu 2008 se u plzeňské notářky Jany Svejkovské změnil název společnosti na Holte Medical.
V dozorčí radě podle archivních dokumentů usedli Michal Toběrný, Emilie Bialešová a Petr Ryneš. Místopředsedou představenstva byl v roce 2008 také Petr Kolouch, současný ředitel FN Bulovka a FN Královské Vinohrady. Ten nikdy obviněn nebyl. Řada dalších osob však ano.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: Redakce serveru SinMed.cz v únoru jako první upozornila na pochybnosti, které se objevily kolem jména současného ředitele Ústřední…
Policie
Holte Medical se následně stala klíčovým nástrojem obchodního systému Homolky. Server SinMed.cz disponuje policejními dokumenty z roku 2014, v nichž se v usnesení o zahájení trestního stíhání mimo jiné píše:
„Na podkladě dosud zjištěných skutečností je dostatečně odůvodněn závěr, že poté, co se nejpozději dne 28. 8. 2009 společně seznámili Vladimír Dbalý jako ředitel státní příspěvkové organizace Nemocnice Na Homolce, Michal Toběrný jako náměstek ředitele a předseda dozorčí rady společnosti HOLTE MEDICAL, Petr Kutil jako předseda představenstva společnosti HOLTE MEDICAL, Pavel Kocourek jako ředitel odboru hospodaření přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví ČR a člen dozorčí rady společnosti HOLTE MEDICAL, a dohodli se na vzájemné spolupráci směřující k osobnímu obohacení na úkor Nemocnice Na Homolce.“
V usnesení figurují až desítky dalších jmen firem i fyzických osob, k nimž se vrátíme v samostatném materiálu.
Po prostudování citovaných dokumentů se nám navíc podařilo získat ještě interní podklad ministerstva zdravotnictví, který celou situaci detailně vysvětluje.
Jak to bylo?
„Do roku 2015 za ředitele Dbalého více než deset let nemocnice jako veřejný zadavatel sama nenakupovala žádnou komoditu (zdravotnický materiál). Veškerý materiál v objemu zhruba 1,2 až 1,5 miliardy korun ročně dodávala firma HOLTE MEDICAL. Nemocnice to obhajovala na základě in-house výjimky, když od Holte Medical odebírala více než 98 procent materiálu a zakázky veřejně nesoutěžila,“ stojí v dokumentu.
Podle něj Holte Medical nemocnici po celou dobu neposílala peníze ze slev ani z obratových bonusů, které vzhledem k objemu nákupů musela získávat. V praxi velkých nemocnic přitom bývá běžné, že podobné bonusy končí zpět u zdravotnického zařízení. V případě Homolky tak mohlo podle dokumentu jít za celé období o stovky milionů korun, které zůstávaly ve společnosti Holte Medical.
„Smlouva, kterou podepsali Němcová a Dařílek, byla uzavřena proto, aby si Homolka mohla lépe ohlídat nákupy Holte Medical. Firma byla donucena dokládat nemocnici všechny své nákupní ceny materiálu a zároveň převádět Homolce všechny získané slevy a bonusy od dodavatelů. To znamená, že od toho okamžiku měla přijít o veškeré příjmy ze slev a obratových bonusů, které tam proudily mnoho let a mohly dosahovat stovek milionů korun,“ uvádí materiál.
Psali jsme
KAUZA: Naše redakce před několika dny jako první informovala o změně v nejvyšším vedení Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN), odkud byl…
Nyní sedí v ÚVN
Podle stejného dokumentu smlouva, o níž jsme psali výše, nebyla antedatována, ale řádně podepsána dne 3. března 2016. Právníci do ní prý pouze vložili zpětnou účinnost některých ustanovení tak, aby se vztahovala i na bonusy za rok 2015 a Homolka o ně nepřišla.
Pro pochopení celé situace je však zásadní až poslední věta interního podkladu:
„Lidé, kteří v té době v Nemocnici Na Homolce seděli a kteří byli následně vyměněni, nyní sedí v ÚVN.“
Poté, co jsme všechna zjištění dali dohromady, jsme znovu oslovili bývalou ministryni Jaroslavu Němcovou a znovu ji požádali o vysvětlení. Po chvíli mlčení odpověděla jediným slovem:
„Promluvím.“
Rozhovor přineseme v pondělí.