Vláda chce více prevence ve firmách. Zaměří se na chronická onemocnění

08. 05. 202619:01

Ministerstvo zdravotnictví posiluje posílení prevence ve firemních benefitech. Cílem je přímé zapojení zaměstnavatelů do podpory prevence chronických onemocnění, která patří mezi nejčastější příčiny úmrtí.

Vláda chce více prevence ve firmách. Zaměří se na chronická onemocnění
foto: SinMed.cz/Vláda ČR

Dohodu s Ministerstvem financí v oblasti zaměstnaneckých benefitů představil resort zdravotnictví v tiskové zprávě. Výsledkem spolupráce je úprava, která posiluje podporu prevence a včasného záchytu onemocnění.

„Prosadili jsme řešení, které jde nad rámec původního návrhu a směřuje k tomu, co jsme si stanovili v programovém prohlášení vlády, a sice klást větší důraz na prevenci a včasný záchyt onemocnění a péči o zdraví,“ uvedl ve zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Dohoda míří na zapojení zaměstnavatelů přímo do podpory prevence. Ti si podle ministra zároveň stále více uvědomují, že se investice do zdraví zaměstnanců vyplatí. Nově tak budou mít zaměstnavatelé možnost zdraví zaměstnanců více podporovat ve zvýhodněném daňovém režimu.

Preventivní prohlídky, onkologické screeningy či vybraná očkování

Opatření se bude týkat především chronických onemocnění, která patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Součástí benefitů mají být nadstandardní preventivní prohlídky, rozšířené onkologické screeningy, vyšetření kardiovaskulárního rizika, screening diabetu u rizikových skupin či vybraná očkování nehrazená z veřejného zdravotního pojištění. Finální okruh podporovaných programů však bude upřesněn na základě dalších jednání mezi Ministerstvem zdravotnictví, Ministerstvem financí a zástupci zaměstnavatelů.

„Nejde o rozšiřování benefitů jako takových, ale o jejich lepší zacílení. Každé včas zachycené onemocnění znamená lepší šanci na léčbu i nižší náklady pro zdravotní systém. Tímto krokem zároveň naplňujeme Národní onkologický a kardiovaskulární plán, tedy klíčové strategie zaměřené na prevenci nejčastějších příčin úmrtí. Prevence tak přestává být nákladem a stává se investicí,“ dodal ve zprávě ministr Vojtěch.

Navržená úprava bude předložena formou poslaneckého návrhu. V následujících týdnech proběhnou jednání se zástupci zaměstnavatelů, jejichž cílem je doladit praktické detaily. Opatření směřuje k posílení prevence v oblastech, které dlouhodobě nejvíce zatěžují zdravotní systém.

Benefity zaměřené na zdraví by uvítalo 90 procent zaměstnanců

Benefit ve formě preventivních onkologických screeningů by uvítalo více než 80 procent zaměstnanců. Vyplývá to z tiskové zprávy Hospodářské komory České republiky, která se opírá o průzkum agentury Ipsos z prosince loňského roku. Aby byly výhody podporující zdraví běžnou součástí zaměstnaneckých benefitů, požaduje 90 procent dotázaných. Nejvíce by zaměstnanci uvítali poukazy na sportovní nebo wellness aktivity či pobídky k preventivním a screeningovým vyšetřením.

„Zaměstnavatelé mohou hrát v systému zdravotní prevence významnou roli a podpořit své zaměstnance při účasti na screeningových programech,“ zmínil ve zprávě Ondřej Májek, vědecký vedoucí Národního screeningového centra (NSC).

Motivací Hospodářské komory je pomáhat firmám vytvářet pracovní prostředí, které podporuje zdravý životní styl, předchází nemocem a snižuje dlouhodobou pracovní neschopnost. Zdraví zaměstnanců je klíčové nejen pro jejich kvalitu života, ale také pro stabilitu firem, vyšší produktivitu práce a konkurenceschopnost české ekonomiky.

Tagy