Válkovi před soudem zkolabovala paměť

20. 05. 202611:12

KAUZA: V rámci pokračujícího soudního projednávání kauzy IKEM vypovídal ve středu 20. května také bývalý ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle dřívější výpovědi přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiřího Froňka to měl být právě on, za kým někteří lékaři IKEM přišli v souvislosti s napjatou situací na pracovišti.

Válkovi před soudem zkolabovala paměť
foto: SinMed.cz/Vlastimil Válek u soudu v kauze IKEM

„Pan ministr nám ovšem na konci jednání sdělil, že ho to vůbec nezajímá a rozhodně to nehodlá řešit. A jestli s tím máme takový problém, ať se obrátíme na média. Takový postup jsme kategoricky odmítli,“ uvedl významný chirurg s tím, že šlo o vnitřní spory v IKEM, které podle něj neměly být řešeny mediálně. „Cílem nebylo vyvolat mediální bouři, ale narovnat situaci, jež byla opravdu nesnesitelná,“ dodal dříve.

Vlastimil Válek měl mít podle průběhu soudního líčení určitou roli v dění kolem IKEM, což naznačují zejména dotazy, které během jednání zazněly od advokátů. V jejich rámci se objevovalo i jméno Milana Sameše, Válkova dlouholetého přítele a ředitele IT společnosti Aricoma (dříve KKCG AC a.s. a BWL Czech, a.s.).

Tato společnost uzavírá, a podle dostupných informací uzavírala i v minulosti, řadu smluv se zdravotnickými zařízeními. Letos v květnu se například jednalo o kontrakt s Krajskou nemocnicí Liberec ve výši 2 861 100 korun bez DPH, s Nemocnicí Pardubického kraje, a.s. za 486 000 korun bez DPH nebo s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně za 69 130 korun bez DPH.

Ministerstvo zdravotnictví pak v roce 2025 uzavřelo smlouvu s firmou podnikatele Karla Komárka téměř za 20 milionů korun. Předmětem zakázky bylo „zajištění zvyšování bezpečnostního povědomí celého resortu MZD prostřednictvím komplexního vzdělávacího programu zaměřeného na kybernetickou bezpečnost,“ jak vyplývá z registru smluv.

Nepamatuji si

Výpověď Vlastimila Válka trvala téměř osmdesát minut, server SinMed.cz ji proto rozdělí do dvou částí. V obecné rovině lze říci, že bývalý ministr zdravotnictví a místopředseda TOP 09 během výslechu velmi často používal formulace jako „nevím“, „nepamatuji si“, „je to dávno“ nebo „netuším“. Takto odpovídal i na citlivé otázky týkající se komunikace s podnikatelem Milanem Samešem. V jednu chvíli si například nedokázal vybavit ani přesný název společnosti.

„Já jsem vnímal, že v IKEM existuje spor dvou bývalých kamarádů (Jiří Malý, Ivan Netuka, pozn. red.), konzultoval jsem to s profesorem Peregrinem, který je už nyní po smrti. Jednal jsem o tom s profesorem Netukou, stejně jako s profesorem Pirkem, který s ním přišel. Stejně tak jsem jednal s exředitelem Stiborkem a jeho náměstkem Malým. Na těchto schůzkách už nevím, co jsme řešili. Jen mi říkali, že je situace napjatá,“ uvedl v úvodu své výpovědi.

Následně byl dotázán, zda někdy obdržel SMS zprávu ve znění, že je potřeba „na někoho zakleknout“.

„Asi jsem ji neobdržel, to si nepamatuji,“ odpověděl.

Soudkyně však připomněla, že během výslechu na GIBS v roce 2024 existenci citované zprávy potvrdil. „Tak je to možné, ale je to dva roky zpátky. Takových zpráv jsem dostával desítky. Opravdu si nepamatuji, to bylo pod moje rozlišovací schopnosti.“

Další část výpovědi se týkala výběrového řízení na vedení IKEM.

Nevím, nevím, nevím

„K výběrovému řízení jsem požádal zájemce o rozvoj koncepce IKEM, to oni udělali a poté se udělalo standardní výběrové řízení. Jak přesně dopadlo, si nepamatuji, ale vyhrál pan Stiborek. Druhý kandidát (prof. Froněk) získal méně hlasů.“

Během jednání zazněl také dotaz na další SMS zprávu, v níž stálo: „Válek je prase.“

„Tuto zprávu si nevybavuji, opravdu si na to, zda se mě na totéž ptali na GIBS, nepamatuji, je to 1,5 roku. GIBS jsem poskytoval zprávy, které po mně chtěli. Telefon jsem jim neposkytoval. Ale psal to pan profesor Netuka nějakému Honzovi.“

Na otázku týkající se schůzky s profesorem Janem Pirkem ohledně napjaté situace v IKEM odpověděl bývalý ministr stručně: „Jak probíhala schůzka s panem Pirkem na dané téma? To si opravdu nepamatuji.“

V soudní síni se četly také zprávy, které si Válek vyměňoval s Milanem Samešem právě v souvislosti s IKEM.

„Teď na mě klekl Fiala a chce, abych ještě tento týden vypsal výběrové řízení na ředitele IKEM. Do pr*ele, někdo ho vydírá, jinak si to neumím představit. Řekl, že klidně může zvítězit stávající ředitel,“ psal na podzim roku 2022 Válek Samešovi.

„To si opravdu neuvědomuju,“ reagoval u soudu bývalý ministr.

„Se Samešem jsme řešili zdravotnictví, jsme přátelé. Teď už vím, kde pracuje, to je firma Autocont, ale jmenuje se jinak. Na písmeno A. Jmenuje se to na A, ale jinak, on tam dělá ředitele. A čím se zabývá? Prodává počítače. V Brně je největší dodavatel techniky na všechny univerzity i do nemocnic, vždycky to tak bylo. Vyhrávali výběrové řízení,“ řekl.

Tagy