Českobudějovická nemocnice se zapojila do taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS). Simulovaný požár vypukl v jednom z pokojů Oddělení následné péče. Součástí zásahu byla i evakuace pacientů.
foto: SinMed.cz/Nemocnice České Budějovice
Cvičení IZS proběhlo v pavilonu I Nemocnice České Budějovice ve středu 20. května. Několik desítek hasičů a zaměstnanců nemocnice se zapojilo do taktického cvičení, jehož námětem byl simulovaný požár. Součástí zásahu byla dle informací z tiskové zprávy evakuace všech osob ze zasaženého pavilonu.
Navození dramatické situace v rámci cvičení představuje pro zaměstnance nemocnice příležitost k prověrce připravenosti, ale i k ověření protipožárních prvků budovy, únikového schodiště, evakuačních výtahů a požárního odvětrání. Hlavním cílem cvičení bylo ověření připravenosti personálu na řešení mimořádných událostí a reálný nácvik evakuace ohrožených pacientů.
Pro hasiče bylo cvičení zaměřeno na zdolávání požáru v budovách zdravotnických zařízení, kde je zásadní spolupráce se zaměstnanci. Nutné bylo také ověřit dojezdové časy za plného provozu, příjezdové komunikace v areálu nemocnice, včetně nástupních ploch, a vyzkoušet možnosti evakuace pacientů.
Zasažený pavilon má kapacitu 140 lůžek
Praktická část cvičení byla zahájena silným zakouřením chodby, které zaměstnanci nejprve nahlásili na ohlašovnu požárů, tedy dispečink sídlící v areálu nemocnice. Do třetího nadzemního podlaží pavilonu I byl následně vyslán pracovník ostrahy a požár byl ohlášen na linku 112. Operační středisko hasičů pak vyslalo dvě cisterny a automobilový žebřík ze stanic České Budějovice a Suché Vrbné.
Během jízdy k zásahu hasiči dostávali od pracovníků nemocničního dispečinku další upřesňující informace, mimo jiné o tom, že se v zasaženém pavilonu nacházejí dvě oddělení s celkovou kapacitou 140 lůžek s přibližně 70 zaměstnanci. Po příjezdu hasiči zahájili průzkum vnitřních prostor budovy.
Psali jsme
ROZHOVOR: Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s resortem zdravotnictví, odbory a zástupci zaměstnavatelů podepsalo deklaraci…
Průzkumná skupina potvrdila požár v jednom z lůžkových pokojů. Upřesnila, že se jednalo o požár elektroinstalace a že ve třílůžkovém pokoji byla dvě lůžka obsazena pacienty, v tomto případě figuranty. Jednotka provedla lokalizaci a následnou likvidaci simulovaného požáru vytvořeným útočným proudem. K odvětrání zakouřených prostor hasiči nasadili přetlakový ventilátor.
Už v průběhu volání na tísňovou linku zahájili zaměstnanci nemocnice evakuaci. Velkou pomocí jim byl fakt, že všechna lůžka jsou vybavena evakuačními podložkami. Do přemisťování pacientů se zapojili také hasiči. Jejich úkolem byla zejména záchrana dvou osob z pokoje zasaženého požárem. Jeden figurant byl vyveden po vnitřní evakuační trase, druhý byl zachráněn pomocí automobilového žebříku. Celá akce trvala necelou hodinu. Bezprostředně po jejím ukončení následovalo krátké vyhodnocení.
V Kolíně trénovalo 10 jednotek
Cvičení složek IZS v prostorech zdravotnických zařízení není nic neobvyklého. Například do loňské akce v Oblastní nemocnici Kolín se zapojilo zhruba 10 jednotek středočeských hasičů, jak tehdy nemocnice uvedla v tiskové zprávě.
„Součástí simulace bude zakouření jedné z místností. Do cvičení se zapojí i zaměstnanci jako figuranti. Cílem je ověřit připravenost personálu a hasičů na případný zásah a prověřit součinnost všech složek,“ uvedl ve zprávě koordinátor cvičení a zároveň krizový manažer nemocnice Jan Malý. Hasiči také prověřili, kolik vozidel a další techniky se vejde na nástupní plochy v areálu nemocnice.
V Krnově prověřili připravenost na mimořádnou událost
Moravskoslezská nemocnice Krnov se před nedávnem rozhodla prověřit připravenost složek IZS na mimořádnou událost s velkým počtem zraněných. O taktickém cvičení informovala v tiskové zprávě. Šlo o simulovanou dopravní nehodu s 22 zraněnými.
„Každý rok vybereme jednu nemocnici v kraji, která si za účasti složek IZS v praxi prověří svůj traumatologický plán. Cvičit je nutné proto, aby zaměstnanci nejenom věděli, jak se chovat a co dělat v mimořádných situacích, ale aby se doporučené postupy vžily a zautomatizovaly,“ vysvětlil ve zprávě smysl cvičení hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO).