Radní Grabein Procházka: Zaměstnancům Nemocnice na Františku patří obrovský dík

03. 06. 202615:04

ROZHOVOR: Situace v Nemocnici Na Františku je v posledních měsících častým tématem řady mediálních výstupů. Jak ale aktuální dění vnímá tamní radní Karel Grabein Procházka (Naše PRAHA 1), se kterým jsme toto téma v minulosti opakovaně probírali? Zeptali jsme se.

Radní Grabein Procházka: Zaměstnancům Nemocnice na Františku patří obrovský dík
foto: SinMed.cz/Karel Grabein Procházka

Pane radní, jaké konkrétní závěry přinesl forenzní audit Nemocnice Na Františku a kdo za zjištěné nedostatky (po)nese odpovědnost?

Audit podle mě proběhl zcela standardně a jeho výsledky přijímám s ohledem na vyjádření předchozích interních auditů zadávaných Prahou 1 a zároveň renomé auditorské firmy. Plnou odpovědnost za následné kroky a opatření ponese Rada městské části Praha 1.

Proč se kolem nemocnice v posledních měsících tolik vyhrotila situace?

Současná situace v NNF není prvním vyostřením celkových vztahů mezi nemocnicí, městskou částí a potažmo i hlavním městem. Jako jednu z příčin vidím absenci vytvoření strukturovaného rámce pro budoucí směřování nemocnice při omezení veřejných zdrojů a požadavku na jejich transparentnost, jakož i obhajitelnost rozhodování.

NNF znáte dlouho, můžete porovnat míru komunikace jejího současného a dřívějšího vedení s Prahou 1?

Ke komunikaci se nemohu odpovědně vyjadřovat. Ta byla za zřizovatele v kompetenci radního pro zdravotnictví a starostky.

Rozumím. Tak opačně. Je podle vás reálné, že by Nemocnice Na Františku v budoucnu přešla pod správu hlavního města Prahy?

Převod pod magistrát hlavního města nyní nevidím jako celkové řešení současné situace. Chápu rozladění radní pro zdravotnictví Alexandry Udženije a do budoucna si myslím, že bude naše společná komunikace důležitá pro následné cíle:

  • Dlouhodobé udržení poskytované péče,
  • ukotvení role nemocnice v rámci širšího zdravotnického systému,
  • vytvoření podkladů pro informované rozhodování vedení a zřizovatele.

To vše s cílem učinit informované rozhodnutí o budoucím směřování NNF.

Co musí nemocnice udělat, aby po měsících sporů, auditů a personálních otřesů obnovila důvěru veřejnosti i vlastních zaměstnanců?

Obnovení důvěry vidím především v přijetí opatření vyplývajících z doporučení auditů od roku 2018 dodnes.

Jak hodnotíte nemocnici, pokud odhlédneme od výše uvedeného, po stránce profesní? Tedy jak hodnotíte personál, sestry, lékaře?

Pro hodnocení personální situace se plně ztotožňuji s výsledkem SWOT analýzy, která jako silnou stránku NNF jednoznačně uvádí:

  • personální a technické kapacity
  • ve vybraných odbornostech vysoce kvalifikovaný personál

Za to moc děkuju!

Tagy