Poslankyně ANO kouřila při jednání. Všem zákazům navzdory

01. 06. 202606:01

Server SinMed.cz během řady návštěv zdravotnických zařízení napříč republikou zaznamenal rozdílný přístup ke kouření. Například Fakultní nemocnice Hradec Králové má v areálu rozmístěné informační cedule se zákazem kouření. Přímo pod nimi jsme přesto narazili na kuřáky, zdravotní sestry nevyjímaje. Obdobnou situaci jsme zaznamenali také v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

Poslankyně ANO kouřila při jednání. Všem zákazům navzdory
foto: SinMed.cz/Barbora Rázga, Ondřej Prokop

Nejabsurdnější případ nastal ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde muž na invalidním vozíku kouřil přímo u zákazu a popel odklepával do plastového pytle. Ve všech případech šlo o rovnováhu mezi klasickými a elektronickými cigaretami. Během návštěv 40 nemocnic a poliklinik v Čechách a na Moravě jsme však nezaznamenali jediný případ kouření uvnitř budov.

Zcela odlišná situace nastala během jednání pražského zastupitelstva, která se pravidelně konají v budově Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí. Na několika snímcích našeho fotografa se objevila jedna ze zastupitelek hnutí ANO s elektronickou cigaretou u úst.

Barbora Rázga je zastupitelkou od září 2022 a je také členkou Komise Rady hl. m. Prahy pro přidělování reklamního prostoru. Co přesně komise dělá, není z dostupných zápisů zcela zřejmé, za roky 2025 a 2026 existují jen tři vágní záznamy, jak dokládá oficiální web. Předsedou komise je zastupitel Michal Hroza (TOP 09).

Rázga je zároveň poslankyní.

Poslankyně: Nebude se to opakovat

Na dotaz, zda nejde o náš nesprávný výklad zákazu kouření během jednání, reagoval tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofman: „Celá budova je nekuřácká a nad vchody jsou umístěny cedule s piktogramem přeškrtnuté cigarety. Zákaz kouření je uveden také v návštěvním řádu.“

Někteří zastupitelé napříč politickým spektrem přiznávají, že o kouření kolegů vědí. Část jim to vyčítá, jiní to považují za okrajový problém. Pod svým jménem však reagovala pouze Lucie Kubesa (ODS), předsedkyně magistrátního Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví: „Předesílám, že jsem celoživotní nekuřák. Kouření v místnosti považuji za hrubě nevhodné a je mi jedno, zda jde o klasickou či elektronickou cigaretu.“

Svého jednání si je ovšem vědoma i poslankyně Barbora Rázga: „Je pravda, že jsem několikrát během jednání použila beznikotinovou elektronickou cigaretu. Uznávám, že to byla chyba, která vznikla z mého mylného přesvědčení, že používání beznikotinových e‑cigaret není v těchto prostorách problém. V žádném případě nešlo o úmysl porušovat pravidla a samozřejmě si na to budu do budoucna dávat pozor,“ uvedla pro SinMed.cz. Zároveň dodala, že se nic podobného nebude opakovat.

Kouření způsobuje smrt

Vedle zastupitelky přitom sedí předseda pražského ANO Ondřej Prokop, jemuž cigareta evidentně vůbec nevadí.

Redakce během tiskové konference ve FN Bulovka hovořila s přednostou Transplantcentra IKEM Ondřejem Viklickým na téma kouření a souvisejících onemocnění.

Uvedl: „Ischemická choroba srdeční, mrtvice, infekce dolních dýchacích cest, chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin, Alzheimerova choroba, cukrovka, poranění při dopravních nehodách, průjmová onemocnění a rakovina plic. To jsou nejčastější příčiny úmrtí.“

Tagy