REPORTÁŽ: Zahájení volební kampaně pražských Pirátů pro komunální volby 2026 se uskutečnilo ve čtvrtek 21. května od 14 hodin v Centrálním parku na Pankráci. Server SinMed.cz byl na místě především kvůli tématům zdravotnictví a sociálních služeb.
foto: SinMed.cz/Krátce po zahájení kampaně Pirátů, 21. 5. 2026
„Budeme představovat hlavně plány v oblasti bydlení. To má ovšem výrazný přesah do sociální sféry, protože jde o zásadní téma. Na místě bude mimo jiné naše kandidátka Zuzana Freitas Lopesová (v minulosti sehrála důležitou roli v koordinaci adaptace a integrace ukrajinských uprchlíků, pozn. red.), odbornice na sociální otázky, která připravuje komunální program,“ uvedla ještě před startem akce pro naši redakci mluvčí pražských Pirátů Martina Kameník Vacková.
Na místo jsme dorazili krátce po úvodním „výkopu“. Obloha sice nejprve hrozila deštěm, nakonec se ale vyjasnilo. Celá akce tak působila příjemným dojmem. Na pirátském mítinku jsme byli vůbec poprvé. V minulosti jsme ovšem navštívili několik akcí ODS a ANO, kde atmosféra místy připomínala vypjaté fotbalové utkání. Na Pankráci nic podobného nepanovalo.
Dorazili jsme mezi klidné návštěvníky, kteří nabízeli informace i svůj čas. Jednotlivé stánky byly rozděleny podle městských částí a u každého se pohyboval někdo kompetentní, připravený odpovídat na dotazy.
Prokop a ODS
Během neformálních rozhovorů jsme se ptali nejen na program, ale i na politickou konkurenci. Třeba předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop vyvolával mezi některými přítomnými členy a podporovateli Pirátů spíše pobavené reakce. „Toho snad nemůžete brát vážně,“ zaznívalo opakovaně.
Několik lidí zároveň připomnělo, že Prokop spolupracuje na Praze 11 s ODS, což podle nich může naznačovat podobný model i pro magistrátní politiku. Je však třeba dodat, že právě doprava, kterou Piráti na magistrátu spravují, patří k oblastem, na něž se Prokop dlouhodobě zaměřuje a kritizuje ji.
Odhlédneme-li od těchto politických šarvátek, hlavním tématem akce bylo bydlení.
„Téměř polovina obyvatel Prahy mladších 40 let označuje situaci s bydlením jako nejnaléhavější problém, který by se měl vyřešit, a více než 70 % Pražanů souhlasí s tím, že Praha by měla mít řešení bytové krize na prvním místě. Obecních bytů je málo, vlastní bydlení si bez výrazné pomoci rodiny může dovolit jen málokdo, nájmy rostou do astronomických výšin a situaci zhoršuje i vysoká koncentrace Airbnb a prázdných bytů. Lidé se cítí být vytlačováni z města. To se musí změnit, pokud nechceme, aby se z Prahy stalo město jen pro bohaté,” uvedla lídryně kandidátky Tereza Nislerová.
Koncept čtvrtí
Naši redakci zaujal především koncept takzvaných „plně vybavených čtvrtí“. Podle Pirátů zásadně ovlivňuje kvalitu života právě prostředí, ve kterém lidé bydlí.
„Naším cílem je, aby Pražané mohli většinu svých potřeb vyřídit v docházkové vzdálenosti od domova,“ zaznělo během prezentace programu.
Piráti chtějí, aby každá čtvrť nabízela kromě bydlení také odpovídající občanskou vybavenost, tedy školy, obchody, služby, pracovní příležitosti, volnočasové aktivity, dostatek zeleně a zdravotnická zařízení.
Celou akcí provázela hudba a během naší přítomnosti působilo setkání organizovaně a klidně. Na místě byli kromě Terezy Nislerové také poslankyně Olga Richterová, poslanec a bývalý primátor Zdeněk Hřib, popularizátor vědy Martin Rota, předseda Seniorů na palubě Igor Štverka, členka Pirátů Lenka Králová, Zdeněk Šarapatka nebo poslankyně Katerina Demetrashvili.
Doprovodný program pro děti i dospělé zahrnoval sportovní aktivity, skákací hrad, dětské dílničky, výrobu triček, videokoutek 360°, zeď vzkazů, domácí limonády i občerstvení.