VÍME PRVNÍ: Lidské zdraví je v posledních dnech v Moravskoslezském kraj velmi intenzivním tématem. Hvězdami internetu se stali především členové kabinetu Andrej Babiš a Karel Havlíček a s nimi ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar. Spočítat zhlédnutí videa z besedy v hospodě, v němž premiér vysvětluje, co se bude dít s hořící heřmanickou haldou, je téměř nemožné. Navíc stále vznikají další a další upravené variace.
foto: SinMed.cz/Švédsko
Faktem je, že lidová tvořivost nabývá nečekaných rozměrů.
Téma haldy totiž rezonuje dlouhodobě.
Video zde natočil i předseda hnutí ANO společně s ministrem práce a sociálních věcí Alešem Juchelkou. Po mnoha ironických poznámkách účastníků besedy přišel s těžkým kalibrem advokát z Moravské Ostravy Karel Ležatka.
V redakčním e-mailu se nám objevil jeho návrh na nominaci na Nobelovu cenu. Nominantem není nikdo jiný než již zmíněný Ludvík Kašpar.
Advokát Ležatka nám ve středu autenticitu dopisu potvrdil.
Absurdita
„Dovoluji si tímto podat návrh na udělení Nobelovy ceny za chemii řediteli státního podniku DIAMO Ludvíku Kašparovi,“ píše Ležatka. „A to za mimořádný, průkopnický a zcela unikátní objev v oblasti chemie, energetiky a environmentálních technologií, který spočívá ve zjištění a praktickém ověření fenoménu tzv. bezemisního hoření uhlí prostřednictvím endogenní oxidace na odvalech, konkrétně v lokalitě heřmanické haldy v Ostravě v České republice.“
O názor jsme požádali jednoho z účastníků setkání s premiérem a jeho delegací v hospodě, a to Jiřího Michaliska.
„Jasně, že je to návrh absurdní, ale i těmi nejbizarnějšími podněty se Švédové zabývají, tak doufáme, že nám pošlou vyjádření ve smyslu, že něco takového nelze ocenit Nobelovou cenou. Je to ale stejný bizár, jaký poslouchají lidé z okolí haldy. Že hořící halda je zdravotně neškodná a že si všechno vymýšlíme. Z desítky metrů vysokého odvalu se na řadě míst kouří a všude je cítit sirný zápach, z něhož bývá člověku při silnějším závanu nevolno. Dlouhodobě neřešená situace je o to kritičtější, že jen kousek od hrozivého epicentra stojí desítky rodinných domů,“ řekl pro SinMed.cz
„Světový“ průkopník
Jiří Michalisko se tématu haldy věnuje dlouhodobě a neřešený problém jej podle vlastních slov opravdu upřímně štve.
Téma hořící heřmanické haldy a s tím související ochrana lidského zdraví se stalo jedním z klíčových námětů blížících se komunálních voleb. Není se čemu divit, zvlášť když se v bezprostřední blízkosti haldy nacházejí také nádrže s kyanidy.
„Je důležité, že skončily debaty o stavbě sarkofágu, který měl haldu zakrýt a zamezit jejímu hoření. Já jen doufám, že se začínají třást všichni ti, kteří na vyřešení problému ohrožujícího zdraví tolika lidí tak dlouho kašlali. A že skončí i absurdní argumentace představitelů státu, kterou využil advokát Ležatka pro svou nominaci adresovanou Královské švédské akademii. Ředitel podniku DIAMO by mohl získat zvláštní ocenění za světový objev. Takový, který zahrnuje schopnost interpretovat důkazy o možnosti spalovat uhlí bez negativního vlivu na klima. To by představovalo revoluční myšlenkový posun v době, kdy svět řeší otázky dekarbonizace. Dopad tohoto objevu lze bez nadsázky označit za srovnatelný s historickými milníky chemie,“ uzavřel Michalisko.
Redakce bude další dění kolem heřmanické haldy pečlivě sledovat.