Do Ostravy dorazila špičková magnetická rezonance za desítky milionů

30. 05. 202618:56

Ostravská Hornická poliklinika získala nové zařízení magnetické rezonance za 41 milionů korun. Přístroj rozšíří diagnostické možnosti a pacientům přinese rychlejší a dostupnější vyšetření.

Do Ostravy dorazila špičková magnetická rezonance za desítky milionů
foto: SInMed.cz/Magnetická rezonance

AGEL Hornická poliklinika získala nové a dlouho očekávané zařízení magnetické rezonance. Do centra Ostravy bylo dopraveno za přísných bezpečnostních opatření a samotná instalace nyní zabere několik dní. Jak nemocnice informovala v tiskové zprávě, instalace vyžaduje přesnou koordinaci odborných týmů, technické usazení a kalibraci.

„Je to pro nás významný milník v další modernizaci polikliniky. Nový magnet znamená rychlejší, přesnější a dostupnější diagnostiku pro naše klienty. Jsem rád, že se nám podařilo projekt ve spolupráci s Nemocnicí AGEL Ostrava-Vítkovice dovést do realizační fáze a že budeme moci nabídnout péči na ještě vyšší úrovni,“ uvedl ve zprávě Josef Grochol, ředitel AGEL Hornické polikliniky.

Vyšší komfort, kratší čekací lhůty i širší spektrum péče

Kromě vyššího komfortu při vyšetření přinese pacientům nový přístroj také zkrácení čekacích lhůt a rozšíření spektra diagnostické péče. Současně pokračují stavební práce související s budoucím provozem magnetické rezonance. Úpravy zahrnují například vybudování technického zázemí, speciální stínění či další bezpečnostní prvky potřebné pro provoz zdravotnické technologie.

Samotné zařízení stálo 41 milionů korun. Rekonstrukce a modernizace však nemocnici vyjde celkem na téměř 80 milionů. Provoz magnetické rezonance má být spuštěn v nejbližších týdnech.

„Vznik detašovaného radiodiagnostického pracoviště na Hornické poliklinice je výsledkem naší úzké spolupráce s jejím vedením. Nové pracoviště nabídne pacientům nejen špičkový 3T přístroj magnetické rezonance, ale také moderní ultrazvukovou vyšetřovnu. Díky tomu výrazně rozšíříme možnosti přesné a včasné diagnostiky pro pacienty v regionu,“ zmínil ve zprávě Stanislav Jackanin, ředitel Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

VFN získala 3T systém jako první v Česku

Rychlejší a přesnější magnetickou rezonanci letos do provozu uvedla také Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN), respektive její radiodiagnostická klinika. Nový přístroj Philips 7700 s moderním 3T systémem se v České republice představil vůbec poprvé. Jak nemocnice informovala v tiskové zprávě, nabízí kompletní spektrum vyšetření dětí i dospělých.

„Nový systém pomůže zefektivnit celý proces vyšetřování, zvýší počty pacientů, kterým se můžeme věnovat, a díky novým moderním technologiím zpřesní vyšetřovací metody. Přispěje tak nejen k širším možnostem klinické a vědecké práce, ale zvýší komfort pacientů při vyšetření a urychlí diagnostiku řady závažných onemocnění,“ zdůraznila v tiskové zprávě přednostka RDG kliniky VFN Andrea Burgetová.

V Motole využívají při vyšetření speciální koncept

Nový přístup k vyšetření magnetickou rezonancí představila v tiskové zprávě Fakultní nemocnice Motol a Homolka (FNMH). Ta nově využívá edukativní koncept, který je speciálně určen pro dětské pacienty. Řešení s animovanými průvodci snižuje stres i potřebu anestezie a zásadně mění způsob, jakým děti vyšetření prožívají.

„Očekáváme, že budeme moci vyšetřit více dětí, dojde ke zkrácení objednacích termínů, a to i v souvislosti s plánovaným otevřením Národního onkologického centra, které bude sloužit i dětem a kde bude tato technologie rovněž nasazena,“ uvedl ve zprávě Lukáš Lambert, přednosta Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FNMH.

Tagy